Silmaril - Vlci a Šedé vlčice

Kdo jsme

Skautské středisko Silmaril na jaře 2010 oslavilo 20 let svojí existence. Na Letné působí od poloviny 90. let a v současnosti čítá okolo 45 členů, od sedmiletých dětí, přes teenagery, až po dospělé lidi, kteří začínají posílat “do skautu” své vlastní děti.


“Snažíme se všestranně rozvíjet děti, ale i nás samé, kteří je vedeme.”

(Petr Neumann)

1) Úspěch: Vítězná družina závodu vlčat - našich mladších skautů
2) Z natáčení filmu Holubí úlet, projektu roverů - našich zkušených skautů (vedoucích)


flash

Co děláme

"Nesoustředíme se na jednu činnost - ať už sport, manuální dovednost nebo typ myšlení. Nechceme se příliš vyhranit a specializovat, aby nenastala situace, že se někdo bude nudit nebo se nebude schopný hodnotně zapojit. Každý může být dobrý v něčem jiném a my chceme vytvářet a nabízet různorodé příležitosti pro celostní rozvoj, objevování skrytých vloh a nadání.”

(Adam Tatar)


Činnost střediska zahrnuje jednak pravidelné schůzky v klubovně ve Vodárenské věži na Letné, které se konají jedenkrát týdně ve všední den, jednak víkendové akce většinou mimo Prahu. Ty jsou pořádány jednou až dvakrát do měsíce. A v neposlední řadě je tu také letní tábor. Zážitky, pohyb v přírodě, zázemí dobré party, vědomosti, poznávání přírody či sportovní vyžití, to vše je skautský program zahrnuje. Náplň akcí zajišťují dospělí vedoucí, kteří sami ve středisku vyrostli, a kteří prošli systémem skautských odborných kvalifikací. Umí tedy nejen připravit kvalitní program, ale například také zaručit bezpečnost dětí.


“Holky a kluci tu najdou nové kamarády jak mezi vrstevníky, tak mezi námi staršími, se kterými se učí jak spolupráci tak samostatnosti. A to během pestrého programu, jehož paleta zahrnuje přežití v přírodě, hry, ať už tradiční pohybové či oblíbené psycho-hry zaměřené na poznávání sebe sama i druhých, práci i zábavu s počítači či tvořivé umělecké aktivity. Děti si zkusí si, jaké je jít podle mapy divokou přírodou, postavit si se svojí partou indiánské tee-pee, nebo si třeba natočit vlastní film. Osvojí si dovednosti jako rozdělání ohně, zdolávání lanových překážek a řadu jiných. Zažijí i třeba simulovanou krizovou situaci, během níž si vyzkouší přivolání záchranné služby a zvládnout první pomoc.”

(Adam Tatar)


Mezi tradiční náměty výletů patří čtyřdenní Velikonoční výprava, podzimní detektivní hra “Praha Stověžatá”, předvánoční “Vánočice” provoněné cukrovím, či zimní lyžování na “Vlčích horách”. Velmi důležitý je samozřejmě letní tábor, který je tím pravým vyvrcholením celoroční činnosti. Tradičně se jezdí na krásnou louku poblíž Damnova, obce na Tachovsku.



Skauti ze Silmarilu se rovněž podílejí na mnoha veřejných projektech, pořádaných zejména na Letné, mezi něž patří například sbírka “Postavme školu v Africe” či “Betlémské světlo”.



flash

Silmaril

Pokud Vás zajímá, proč se středisko jmenuje právě Silmaril, můžete si přečíst Hejkalův obsáhlý článek o původu jména (v plné původní kráse), který byl dříve na vlčím webu od roku 2007, ještě před tím již vyšel v DEB-Šrumci.

slavnostní oheň

Z vlčích hrdel zní
při měsíčné noci
jsme jedné krve ty i já,
toť zákon vlčí moci!